Čo je affiliate marketing

  • Boli ste sa najesť v reštaurácii, ktorú Vám odporučil kamarát?
  • Odporúčali ste dovolenkovú destináciu, kde ste sa cítili výborne svojim známym?
  • Odporúčali ste kamarátovi pozrieť dobrý film?
  • ...

Affiliate (provízny) marketing funguje presne rovnako

 
Na jednej strane sú e-shopy, alebo webové stránky, ktoré ponúkajú nejaký tovar, alebo službu. Majú svoj ohraničený okruh zákazníkov.
 
Na druhej strane sú partneri - ľudia, alebo firmy, ktorí propagujú tieto tovary a služby.
 
Partneri smerujú zákazníkov na stránky obchodníka. Tým zväčšujú okruh ľudí, ktorí sa o stránke dozvie. Sú to jeho potencionálni zákazníci, na ktorých by obchodník nemal bez affiliate partner dosah.
Ak si na týchto stránkach zákazník niečo kúpi, partner následne dostane za sprostredkovanie províziu.
affiliate marketing

Affiliate marketing je spôsob predaja produktov a služieb s využitím sprostredkovateľa

 
Partneri môžu získavať zákazníkov rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa to deje cez webové stránky, e-mailom, písaním na sociálnych sieťach a cez vyhľadávače.
Motivácia partnerov je jasná - podnietiť zákazníkov k akcii (najčastejšie k nákupu) a dostať za to províziu.
 
Vyššie spomínaná akcia však nemusí byť iba nákup v e-shope. Môže to byť tiež vyplnenie formulára, zanechanie e-mailového kontaktu, alebo tiež kliknutie na stránku, prípadne zobrazenie reklamy.

 
Provízia môže byť fixnou čiastkou, alebo percento z celkovej ceny nákupu.
Vo svete sa o affiliate marketingu, presnejšie o fungujúcom affiliate marketingu vie  už 20 rokov. U nás je ešte iba v "plienkach".

Malá affiliate bodka alebo zamyslenie

 
Dnes už aj na Slovensku existujú ľudia, ktorí sa affiliate marketingom živia. No väčšina ľudí si to ešte stále nevie predstaviť.  Pritom nejde o nič iné, ako zaplatené sprostredkovanie informácie o službe či tovare.
 
Ak sa ako partner presvedčíte, že obchodník v e-shope ponúka skutočne kvalitný tovar, máte s ním dobrú skúsenosť, nemáte problém posunúť túto informáciu ďalej. Doporučiť vami odskúšanú službu alebo e-shop .... susedke, sestre, kolegyni. Teraz máte výhodu, že ich nemusíte obchádzať osobne. Stačí použiť sociálne siete, email, alebo svoj web ak ho máte. Informácia sa dnes šíri rýchlosťou blesku. Robíte obchodníkovi ale aj známym, známym známych ... obrovskú službu. Overenú informáciu. Ak nakúpia, zaslúžite si odmenu. 
Len tak medzi nami - odporúčate aj dnes, aj keď ešte zatiaľ nie ste affiliate partner, ale zadarmo. Hmmm ... nie je to škoda?